Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Munkavédelmi ruházat és eszközök az építőiparban

Munkavédelmi ruházat és eszközök az építőiparban
Te is építőiparban dolgozol? Szeretnéd egy kicsit részletesebben körüljárni a témát, hogy mire kell odafigyelned a mindennapok során? Hiszen annyi védőfelszerelés és szabály van már arra, hogy a veszélyforrásokat minimalizáljuk vagy akár teljesen ki is iktassuk. Ha érdekel, hogy mik segíthetnek téged a munkád során, akkor tarts velünk és vizsgáljuk meg közelebbről együtt a témát!

Az építőiparban a veszélyforrások ellen már számtalan védelmet nyújtó egyéni védőeszközöket lehet alkalmazni, melyeket a munkáltató biztosít a munkavállalói részére. Ezenkívül ezeknek a felszereléseknek a helyes használata is nagyon fontos, így a munkavállaló kötelessége, hogy oktatást kapjanak a dolgozók a felszerelések rendeltetésszerű használatáról és ezt be is kell tartaniuk.

Lássunk néhány ilyen munkavédelmi eszközt és ruházatot!

És hogy miért ilyen lényeges ezeket a szabályokat betartani és a megfelelő védőfelszereléseket rendeltetésszerűen alkalmazni? Az építőipar egy olyan iparág, ahol sok a veszélyforrás és elég magas a rizikófaktor. A munkavédelmi előírások tehát kiemelt helyen kezelik az építőipart, aminek következtében a munkáltatókra és a munkavállalókra is nagy felelősség hárul, hogy a szabályokat betartsák és betartassák, hiszen ezzel csökkenthető leginkább a munkahelyi balesetek esélye.

Az építési területeken gyakoriak a leeső tárgyak, így ennek kockázatával szinte minden munkaterületen számolni kell. Így tehát az építési munkahelyeken a fejvédő sisak viselése kötelező. A munkavédelmi lábbeli beszerzésekor több szempontot is figyelembe kell venned. Ezek kiválasztása, megfelelő használata fokozott figyelmet és felkészültséget igényel. A legfontosabb, hogy megvédje a lábfejet az esetleges sérülésektől és zúzódásoktól, valamint a talpat az átszúródás ellen. Lényeges még a komfortérzet, hiszen az egész napos munka során egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan érzi magát a dolgozó. Akkor komfortos a védőlábbeli, ha a lábujjak kényelmesen elférnek és mozognak, a cipő pedig légáteresztő és nem ázik át. 

Veszélyek, melyek ellen védelmet nyújtanak a védőlábbelik, típustól függően:

  • Leeső tárgyak ellen
  • Meleg vagy hideg ellen
  • Hegyes tárgyak ellen
  • Nyomás ellen
  • Becsípődés
  • Maró folyadék ellen
  • Víz ellen

Munkavédelmi szabályok az építőiparban

Magyarországon jelenleg két rendelkezés van, amely meghatározó:

  • 1993. évi XCIII. évi törvény a munkavédelem
  • §   5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet

Ezek a rendelkezések még kiegészülnek további rendeletekkel, biztonsági szabályzatokkal és ágazati szabványokkal. Az építési tevékenységek során kiemelt szerepet kapnak az építési szerelési munkára vonatkozó jogszabályok is, mint a munka-, tűz-, környezet-, műemlék- és természetvédelmi valamint közegészségügyi és más kötelező hatósági előírások is.

Azonban a dolgozók védelme nem csupán annyiból áll, hogy beszerezzük a védőfelszereléseket és betartjuk a szabályokat. A meglévő eszközöket bizonyos időközönként felül kell vizsgálni. Ugyanis a sérült, lejárt szavatosságú, vagy az előírásoknak nem megfelelő védőeszköz, védőfelszerelés használata nem biztonságos, így alkalmazásuk tilos és büntetendő. Tehát a sérült, nem megfelelő védőfelszereléseket le kell adni a kijelölt munkatársnak vagy felettesnek és újat kell igényelni.

Ha szeretnéd megtalálni a megfelelő felszerelést magad vagy munkavállalóid számára, akkor nézd meg a webshopunkban kínált védőruházatokat.