Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Munkalábbelikre vonatkozó követelmények

Munkalábbelikre vonatkozó követelmények

A világ statisztikáit böngészve, hatalmas mennyiségben olvashatunk munkahelyi balesetekről és a velük járó költségekről. Tudvalevő, hogy a megfelelő munkavédelmi eszközökkel ez a szám jelentősen csökkenthető lenne! A munkát végzők biztonságát segítő körülmények kialakítására a munkáltatókat számos jogszabály kötelezi. A munkavégzés terepei azonban túlságosan sokszínűek, a több forrásból származó jogszabályok kevésbé összehangoltak, így az előírások teljesítése, végrehajtása jelentős nehézséggel bír a vállalkozások számára.

A fogalmak definiálása és a hozzájuk kapcsolódó követelmények osztályozása megkönnyíti a megvalósítást. Az ezen a területen megjelenő szabványok és tematikus követelmény rendszerek nagyon komoly segítséget jelentenek, hogy biztosak lehessünk a jogszabályoknak megfelelő feltételek megvalósításában.

ISO 45001: 2018 (az OHSAS 18001 és MSZ 28001 utódjaként)

A munkahelyi egészségvédelem és biztonság nemzetközi szabványa. Bevezetésével jelentősen csökken a vállalkozások különböző tevékenységeiből fakadó egészségkárosodás kockázata és az ezzel járó költségek. A szabványok jogszabályokon alapuló egységes rendszere lehetővé teszi az egységes elvek szerinti tanúsítást. A tanúsítvány, a törvényesség igazolásán túl, a piaci szereplők és a társadalom felé igazolja a követelmények teljesítését.

Munkalábbelikre vonatkozó követelmények jelölései

EN ISO 20345:2011

Ez a nemzetközi szabvány alap és kiegészítő követelményeket ír elő az általános célú biztonsági lábbelikre. A szabvány magában foglalja a mechanikai kockázatokat, a csúszási ellenállást, a termikus kockázatokat és az ergonómiai viselkedést.

Általános tulajdonságok és jelölései:

SB

Orrmerevítővel, mely megvéd a 200 J energiájú zuhanó, leeső tárgyak ellen és 15 kN nyomás elleni védelmet biztosít

SBP

SB standard + talpátszúrás elleni védelem.

S1

SB standard + zárt kéregrész, antisztatikus tulajdonságok, olajálló talp és energiaelnyelő sarokrész.

S1P

S1 standard + talpátszúrás elleni védelem.

S2

S1 standard + nedvességfelszívódás elleni védelem és alacsony vízgőzáteresztő képesség.

S3

S2 standard + talpátszúrás elleni védelem.

S4

Egybe fröccsöntött vagy vulkanizált lábbelik 200 J orrmerevítővel. Antisztatikus tulajdonságok, olajálló talp és energiaelnyelő sarok.

S5

S4 standard + talpátszúrás elleni védelem.

 

EN ISO 20347:2012

Ezen nemzetközi szabvány olyan követelményeket tartalmaz, melyek a mechanikus kockázat nélküli munkavédelmi lábbelikre vonatkoznak.

EN ISO 13287:2012

Ez az európai szabvány a különféle védőlábbelik csúszási ellenállásának vizsgálati módszereit és követelményeit taglalja. Fontos, hogy a tüskés és egyéb fém csúszásmentesítőkre nem vonatkozik!

EN 61340-4-3:2002 - Elektrosztatikai tulajdonságok

Az EN 61340 szabvány ezen része foglalkozik a tesztelési eljárásokkal, meghatározza a lábbelik elektromos ellenállásának vizsgálatát:

- Elektrosztatikus vezető lábbeli: a tesztelési eljárás során a lábbelit < 1 Ω x 105 elektromos ellenállással tesztelik.
- Elektrosztatikus disszipatív lábbeli: a tesztelési eljárás során a lábbelit > 1 Ω x 105 és < 1 Ω x 108 elektromos ellenállással tesztelik.
- Padló/Lábbeli rendszer a földelés érdekében – ESD szabvány EN 61340: munka és védőlábbelikre vonatkozó szabvány - EN ISO 20344 - 20347 A keletkező feltöltődés szintjét befolyásolja a levegő páratartalma.

EN 13832-2:2006 - Vegyszerálló lábbeli

A vegyszerálló lábbelikkel szembeni elvárások és tesztelési eljárások meghatározása. A lebomlással szembeni ellenállás vizsgálata során a minta lábbelinek 23 órán keresztül érintkezésben kell lennie a vegyszerrel.

 

Maradt még kérdésed a témával kapcsolatban? Akkor hívj minket és segítünk eligazodni a szabványok rengetegében.